Lamine parke ve laminant parke evler, iş yerleri, oteller, hastaneler gibi insanların sürekli kullandığı yaşam alanlarında kullanılan zemin döşeme malzemeleridir. Bunlar görüntü olarak benzer fakat malzeme içeriği olarak birbirinden farklıdır. İlk olarak laminant parkenin yapısal özelliklerini ele alalım. Laminant sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kâğıt baskı uygulamasıdır.

Laminant parke, parke alt ürünüdür de diyebiliriz. Laminant dört katmandan oluşur. Bunlar; cila tabakası, kâğıt tabaka, hdf tabakası, denge kâğıdıdır. HDF olarak adlandırılan kısım kimyasal maddelerle karıştırılıp yüksek basınç ve ısı altında preslenmiş odun talaşıdır. Laminant tamamen ahşaptan üretilmediğinden dolayı diğer parke türlerine göre daha ekonomiktir. Ahşap parkeler gibi sürekli cila gerektirmez ve uzun ömürlüdür. Suya dayanıklı türleri mevcuttur, mutfak, banyo gibi nemli yerlerde tercih edilebilir. Temizliği kolaydır. Laminant parke döşenirken altına serilen şilte sayesinde ısı yalıtımı sağlayarak zemini soğuktan korur. Dekoratif bir görünüm sağlar, ahşap renkle sınırlı kalmayıp farklı renk seçenekleri de vardır. Kullanıldığı ortamda konforlu, şık ve modern bir kullanım sunar.

Lamine parke ise %100 organik bir malzeme olan ağaçtan elde edilen ahşaptan üretilir. Lamine yapısı üç katmanın bir araya gelmesi ile oluşur. Bu katmanlar; üst katman 4 mm ağaç, orta katman 8 mm ağaç, alt katman 2 mm ağaçtır. Üretim esnasında kullanılan ağaçlar kurutma ve iklimleme olarak nitelendirilen işlemlerden geçtikten sonra preslenir. Ağaçların rutubet alıp almadığı test edilir, rutubet alan ağaçlar parke imalatında kullanılmaz. Lamine tamamıyla ahşap bir üründür. Laminant parkelerdeki kimyasal lamine parkelerde mevcut değildir. Laminant parkelerde arada mdf kullanılır lamine parkeler ise doğal ağaçtır.

Laminant parkeler cila gerektirmez ve suya karşı daha dayanıklıdır, lamine parkeler ise cila gerektirir, sudan etkileneceği için nemli ve rutubetli alanlarda tercih edilmemelidir. Laminant parkelerin renk skalası geniştir, lamina parkeler ahşap ve ahşap tonları renkleri ile kullanılır. Laminant parke fiyat olarak daha uygundur, lamine parkeler ise malzemesi gereği daha pahalıdır. Lamine doğal ve sağlıklıdır. Lamine parkeler ahşabın verdiği sıcaklık hissini mekânlarda hissetmek için oldukça elverişli ve estetik bir seçimdir.

Share →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir