Evlerimize döşediğimiz çeşitli laminant parkeler emprenye denilen bir yöntemle elde edilmektedir. Bu yöntemde ahşabın bünyesine çeşitli metotlar ile bazı maddeler emdirilir. Bu yöntemle, ananelerimizin döneminde sıcaklığı arttırmak için evlerin tabanına döşenen tahta yapılarının arasında oluşan mantar, yosun ve böceklenmeler oluşmaz. İlk olarak Avrupa ve Amerika’da ahşap koruma konusunda yapılan çalışmaların sonucu ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ise gümrük birliği ile hayat bulmaya başlamıştır. İlk etapta evlerdeki uygulamaları oldukça zorlu olmaktaydı. Sabit olan parkelerde sıkıntı çıkması durumunda tüm parkeleri kaldırmak gerekiyordu, ancak günümüzde gelişen sistemler sayesinde hem döşenmeleri hem de bir sıkıntı çıkması durumunda sadece ilgili yerin sökülüp tamir edilmesi mümkündür.

 

Pek çok insan evlerinin ısı kayıplarını engellemek için laminant parkelerle evlerini kaplattırmayı istemektedir. Duvardan duvara halı döşemeleri eski yıllarda ısı kaybını engellemek için en çok kullanılan yöntemdi ancak temizliğinin zor olması ve içlerinde çeşitli bakteri oluşumlarının zamanla meydana gelmesi insanların bu sistemleri tercih etmemelerine neden olmuştur. Özellikle evcil hayvanlarla beraber yaşayan insanlar için zor bir alternatiftir. Her gün elektrik süpürgeleri ile süpürülse de bu oluşumlar yok olmamaktadır. Belirli aralıklarla ya yıkama firmaları ya da yıkama makineleri ile yıkanmaları gerekir ki bu da zamanla kesin sonuç vermez. Özellikle astım, bronşit tarzı hastalıkları olan insanların bu koşullarda bulunmamaları gerekir. Halı döşemenin rakibi olan laminant parkeler ise basitçe silinerek bile temizlenebilmektedir. Yapıları itibarı ile de anti bakteriyel yapıya sahip olmalarından dolayı sağlığı tehdit eden hiçbir unsur taşımamaktadırlar.

Anti statik yapıya sahip olan laminant parkelerde kişilerin en büyük endişesi ise su ile temasında parkelerin kabarmasıdır. Ancak emprenye yöntemler bu sorunları da geride bırakmıştır. Günümüz parkeleri sıvı temasında kabarmayan, montajı ve gerek olduğunda sökülmesi kolay, sağlık açısından bakterilerle problem yaşayanlar için ideal, temizlenmesi sorun teşkil etmeyen, her ev dekorasyonuna uygun renk ve desenleri bulunan ve en çok tercih edilen taban döşeme malzemesi haline gelmiştir. Özellikle evcil hayvan besleyen kişilerin evlerinde mutlaka parke sistemlerinin döşenmesi gerekir. Dökülen evcil hayvan tüylerinin insan sağlığına zarar vermemesi için sürekli temizlenmeleri gerekir. Halı sistemlerinde tüyler sağlıklı olarak temizlenemezken parkede bu işlem son derece kolay gerçekleştirilmektedir.

Sizde sağlıklı ortamlarda yaşamak, temizliğinden bakımına kadar her yönden kolaylık sağlayacak çözüm sistemlerine ihtiyaç duyuyorsanız ve bu sistemlerin gözünüze de hitap etmesini isterseniz doğru çözümülaminant parke sistemlerinde bulabilirsiniz.

Share →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir